دکتر هومن ابراهیمی

 

مراقبت از دهان و دندان زنان باردار ( دندانپزشکی در بارداری )

در زنان باردار، به دلایل مختلفی بیماری دندان و لثه دیده می شود:

- مصرف بیش از حد مواد قندی

- حالت  تهوع و استفراغ که باعث اسیدی شدن بزاق می شود.

-  بی حوصلگی

- در دوران حاملگی با توجه به تغییرات هورمونی که در مادر رخ می دهد تغییراتی در لثه های مادر ایجاد میشود که در مجموع باعث تورم جزئی لثه ها شده و همین امر رعایت بهداشت دهان و دندان را مشکل میکند .همین لثه های متورم اگر همراه با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باشد معمولا خون ریزی از لثه را همراه خواهد داشت .

- مادران باردار توجه داشته باشند که در طول دوران حاملگی لثه ها به مراقبت بیشتری نیاز دارد. به ویژه دوبار جرم گیری در طول حاملگی به رعایت این بهداشت کمک به سزائی خواهد کرد. در صورتی که زنان باردار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنند، دندان و لثه ی آن ها کم تر دچارِمشکل می شود.

- گاهی رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، منجر به ایجاد یک غده روی لثه می شود که کمی دردناک است. اما این غده خطر ناک نیست و تومور حاملگی گفته می شود. این تومور معمولا با رعایت بهداشت و بعد از زایمان خود بخود فروكش می کند. ولی در بعضی موارد اگر این تومور بزرگ باشد نیاز به جراحی خواهد بود. در صورت مشاهده این مورد، حتما به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.

- زنان باردار باید رعایت بهداشت دهان و دندان را به طور دقیق انجام دهند. در ماه های آخر حتی باید ماهانه دو بار به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه و سلامت دندان ها لثه ها و دهان وارسی گردد.


- دندانپزشکی در دوران بارداری دارای شرایط خاص و عملکردی متفاوت نسبت به فرد عادی می باشد که این مورد خود بدلیل شرایط جسمانی مادر و جنین و همچنین داروهای مصرفی وی میباشد.

- بسیاری از مادران در دوران بارداری از مراجعه به دندانپزشک و دکتر متخصص دهان خودداری میکنند زیرا این امر را ضرری برای جنین خود میدانند اما دانستن این نکته ضروری است که اگر به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه گردد و پزشک مربوطه از وضعیت مادر و جنین از کلیه لحاظ جسمی و دارویی مطلع باشد نه تنها خطری متوجه مادر و فرزند نخواهد بلکه میتوان از بیماریهای خطرناک لثه ، دهان و دندان جلوگیری نمود.

- یکی از دلایلی که زنان باردار به پزشک مراجعه نمیکنند و در این زمینه رغبتی نشان نمیدهند، افکار غلطی است که مردم در این زمینه دارند. بسیاری از زنانی که سقط جنین یا بارداری ناموفق داشته اند و چند ماه قبل از سقط به دندانپزشک مراجعه کرده بودند، با این مستمسک که آمپول و یا دارویی خاص یا درمان دندانپزشکی باعث افتادن بچه شده، از این امر خودداری میکنند در صورتی که چنین موضوعی صحیح نیست. لذا تقاضا داریم با نشر اطلاعات فوق ما را در آگاه سازی و سلامت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری مادران یاری بفرمایید.

 

ارائه خدمات دندانپزشکی در بارداری زیر نظر متخصص بیماریهای دهان و فک و صورت دکتر هومن ابراهیمی و دکتر سارا پورشهیدی

 

دکتر هومن ابراهیمی

فلوشیپ فوق تخصصی دردهای دهانی ، فکی و صورتی

متخصص بیماریهای دهان، فک و صورت